Румен Радев: България даде славянската писменост на Русия! Еврофилията НЕ Е русофобия!(видео)

Еврофилията не означава русофобия. Напротив – Русия винаги е имала силни икономически, културни и духовни връзки с Европа. Политиката не трябва да попада в ръцете на непочтени хора, казва още в интервюто българският президент.Руската държавна телевизия „Россия 24“ излъчи интервю с президента Румен Радев в предаването „Формула власти“, чийто водещ е известният руски журналист Михаил Гусман.

Гусман е и първи зам.генерален директор на ТАСС. Интервюто е направено на 3 март на „Дондуков“ 2 и в него не присъства и сянка от последвалия скандал около изявлението на руския патриарх Кирил.
Еврофилия не трябва да бъде равнозначно на русофобия, е ключова фраза от интервюто на президента за руския тв канал.
„Връзките между нашите народи са живи, особено в чисто човешки, емоционален, културен план и ако щете, на религиозно равнище, но в политически и икономически план нашите връзки бяха накърнени по време на прехода. Мисля, че нашите отношения трябва да се развиват и да вървят напред“, казва още президентът.
Тонът в интервюто и репортажа, посветен на България и българо-руските отношения, е в пълен контраст с излъченото и огласеното от руските медии преди два дни, където се наблягаше на скандала с руския патриарх.
Интервюто започва с кадри от паметника „Рождество Христово“ в Шипка, като събира в себе си репортаж от празника. Водещият подчертава благодарността на българския народ към руските освободители и показва паметници, посветени на загиналите руски войници, както и улици, кръстени на руските пълководци.
Репортажът прави обзор на отношенията ни в миналото до днес, напомня, че първи българите са приели християнството, покръстени от цар Борис Първи, показва красотите на България като туристическа дестинация.
По отношение на предстоящото отбелязване на 140-та годишнина от подписването на Санстефанския мирен договор президентът заявява, че договорът „възкреси България“ в границите, за които са мечтали българските възрожденци, и добавя, че Берлинският договор и „целият ХХ век“ са изменили границите на Балканите и сега много хора с българско самосъзнание живеят извън пределите на своята родина.

За тези 140 г. имаше немалко опити за ревизиране на историята, включително и през последното десетилетие, но безспорен факт в тази история, най-важният за нас, е българското Освобождение, което още повече заздрави връзките между нашите два народа“, посочва още президентът.

Румен Радев напомня, че България е дала на славянските народи писменост и се гордее с това свое постижение и по думите му най-силните връзки между българския и руския народ са духовните и затова „те ще преживеят всяка политическа зима“.

„По време на своята кандидат-президентска кампания аз нееднократно заявявах, че „еврофилията“ не означава русофобия. Напротив – Русия винаги е имала силни икономически, културни и духовни връзки с Европа“, подчертава Румен Радев.
Гусман не крие комплиментите си към военния летец, който е станал президент на България. Радев е показан да пилотира, докато водещият изрежда неговото майсторство в небето. Гусман пита Румен Радев как така е решил от военен летец-изтребител да се хвърли в политиката, на което Радев отговаря: „Професията на военния летец е невероятна. Авиацията е любов за цял живот. Това е уникална професия. Тя изисква пълна физическа, интелектуална и психическа концентрация. Но тези качества трябват и в политиката“. После Радев прави паралела – че докато по време на въздушен бой важи рицарският кодекс, той невинаги се спазва в политиката.
Политиката не трябва да попада в ръцете на непочтени хора, казва още в интервюто българският президент. На финала Радев изпълнява молбата на водещия да отправи ключови пожелания на руски към телевизионните зрители на „Формула власти“. Българският президент го прави и отбелязва: „Между нашите народи има много дълбоки връзки“, като пожелава поколенията да ги запазят и развиват.

Румен Радев пред ТАСС

Източник:

 

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.


*